
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 nF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 990.6 µm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Composition(Kit Type) | Ceramic |
| Height | 500 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| Thickness | 558.8 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 33.991078 mg |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Dielectric | JB |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
